V dňoch 28. 5. – 2. 6. 2017 navštívilo FEVT-ku 36 hostí z troch zahraničných univerzít: Koszalin University of Technology, Poľsko, Vysoká škola báňská TU – Ostrava, Fakulta hornicko-geologická, ČR, a Vysoké učení technické Brno, Fakulta strojní, ČR.
Z každej univerzity prišli 2 učitelia a 10 študentov, celkovo 36 ľudí. Hostia sa na našu univerzitu dostali vďaka projektu - exkurzie CEEPUS v sieti CIII-PL-0701-05-1617 Engineering as Communication Language in Europe. Autorkou a organizátorkou projektu „História a súčasnosť spracovania kovov v regióne stredného Slovenska“ bola Ing. Erika Sujová, PhD., lokálna koordinátorka siete CEEPUS na FEVT, odbornú garanciu nad projektom prevzala doc. Ing. Daniela Kalincová, PhD., obidve zamestnankyne Katedry výrobnej techniky a manažmentu kvality (KVTMK). Pre zahraničných hostí pripravili zaujímavý odborný a náučný program, počas ktorého navštívili a spoznali mnoho zaujímavých miest nášho regiónu.
CEEPUS (Central European Exchange Programme for University Studies) predstavuje stredoeurópsky výmenný program pre univerzitné štúdiá, ktorý podporuje akademické mobility v strednej, východnej a juhovýchodnej Európe, prispieva k európskej integrácii a zdôrazňuje regionálne špecifiká. Program umožňuje rozvíjať spoluprácu slovenských a zahraničných vysokých škôl v rámci existujúcich akademických sietí. Technická univerzita vo Zvolene je aktuálne zapojená do piatich sietí, 4 z nich sú na FEVT a jedna na LF. Aktivity projektu exkurzie zahŕňali množstvo exkurzií v rámci TUZVO aj mimo nej. Hlavným cieľom projektu bolo nadviazanie a rozvinutie spolupráce domácej a troch zahraničných univerzít technického zamerania. Tento cieľ bol zrealizovaný v troch čiastkových aktivitách:
• zoznámenie zahraničných hostí s navštívenou univerzitou a s univerzitným vzdelávacím systémom v SR,
• zrealizovanie workshopu „Surface Engineering“ zameraného na špecifickú oblasť úprav povrchu kovových materiálov pre účastníkov projektu,
• uskutočnenie odborných exkurzií a odborných prednášok zameraných na ťažbu, spracovanie a využitie kovov v našom regióne.
Náplňou prvej aktivity projektu bolo predstavenie hosťujúcej fakulty a poskytovaných študijných programov, prehliadka laboratórií a špecializovaných pracovísk. Úvodná diskusia bola zameraná na porovnanie vzdelávacích systémov v zahraničí a v SR. Účastníci si mohli následne pozrieť unikátne pracovisko univerzity – virtuálnu 3D jaskyňu, čo sa stretlo s mimoriadnou odozvou. V rámci workshopu „Surface Engineering“ vystúpili vybraní prednášajúci a pre účastníkov prezentovali vedecké výsledky jednotlivých pracovísk.
V rámci tretej aktivity sa účastníci projektu zúčastnili exkurzií a odborných prednášok, na ktorých sa zoznámili s históriou a súčasným stavom v oblasti ťažby, spracovania a využitia kovov v regióne stredného Slovenska. Obsah aktivít bol orientovaný na ťažbu drahých kovov v historických banských mestách regiónu: Banská Štiavnica a Kremnica. Predstavené boli tradičné technológie spracovania rudy a historické technológie spracovania kovov, ktoré boli prezentované v múzeách ako Banské múzeum v prírode a Kammerhoff v Banskej Štiavnici; výroba mincí a medailí – Mincovňa Kremnica, š.p. Exkurzie zamerané na moderné technológie spracovania kovov boli uskutočnené v spoločnostiach HTS, s.r.o., Vlkanová a GEVORKYAN, s.r.o., Banská Bystrica, kde boli predstavené moderné metódy tepelného spracovania kovov a výroba súčiastok práškovou metalurgiou. Súčasťou aktivity bola aj prehliadka Zvolena s jeho väzbami na lesnícky, drevársky a strojársky priemysel. Obohatením uvedených aktivít boli prehliadky historických pamiatok významných banských miest stredného Slovenska. Záverečnou aktivitou v rámci team-buildingu bol výstup na Pustý hrad spojený s prednáškou PhDr. Jána Beljaka, PhD., ktorý prítomným zaujímavo porozprával o histórii nášho najväčšieho hradného komplexu a výsledkoch archeologického výskumu. Na záver akcie organizátori pripravili výdatný piknikom, ktorí všetci prítomní s radosťou privítali.
Cieľom uskutočnených vzdelávacích a poznávacích aktivít bolo sprostredkovať zahraničným hosťom zoznámenie sa s naším systémom vzdelávania a s našou fakultou a univerzitou, ako aj prezentácia zaujímavostí a krás nášho regiónu. Pridanou hodnotou exkurzií pre zahraničných účastníkov bolo získanie vedomostí a poznatkov z oblasti histórie a súčasnosti ťažby, spracovania a využitia kovov v regióne stredného Slovenska, návšteva významných banských miest a múzeí, ako aj bonus v podobe turisticko-športových aktivít v našej krásnej prírode.
Aj keď organizačné zvládnutie množstva aktivít a uspokojenie potrieb a požiadaviek účastníkov bolo náročné, napokon sa na základe pozitívnych reakcií od našich hostí dostavil pocit dobre vykonanej práce a aj celkového zvýšenia kreditu našej alma mater v zahraničí. Ďakujeme všetkým, ktorí prispeli k úspešnému priebehu uskutočnených aktivít a spolu s organizátormi sa venovali naším zahraničným hosťom.
Ing. Erika Sujová, PhD.