Vlastnú históriu začala Fakulta techniky (pôvodný názov Fakulta environmentálnej a výrobnej techniky) oficiálne písať v septembri 1996, avšak vedecko¬výskumné a výchovno-vzdelávacie aktivity v oblasti techniky, strojov a zariadení mali svoje miesto a význam už od začiatku pôsobenia Vysokej školy lesníckej a drevárskej (VŠLD) vo Zvolene. Už v prvých študijných plánoch Lesníckej fakulty (LF) a Drevárskej fakulty (DF) boli pevne zakotvené povinné predmety z oblasti techniky a strojníctva – na LF predovšetkým na Katedre lesnej ťažby a mechanizácie, na DF na Katedre drevárskych strojov a automatizácie a Katedre strojníctva a tepelnej techniky. V školskom roku 1980/1981 sa na DF v študijnom odbore Technológia dreva sformovalo študijné zameranie Výrobné stroje a zariadenia. V tom istom roku sa zača¬li aktivity na kreovaní samostatného študijného odboru Stavba lesných a drevárskych strojov a zariadení, ktorý vznikol ako medzifakultné medziodborové štúdium za účasti Strojníckej fakulty Technickej univerzity v Košiciach, LF a DF VŠLD vo Zvolene. V roku 1995 sa zača¬li formovať prvé zámery vytvorenia technicky orientovanej fakulty v rámci TU vo Zvolene. Z uvedenej genézy je zrejmé, že Fakulta techniky nevznikla na „zelenej lúke“ a jej zria¬denie nebolo len spontánnym rozhodnutím. Zriadenie fakulty je možné považovať za prirodzené vyvrcholenie viac ako 40 rokov trvajúceho budovania a rozvoja veľmi silnej a uznávanej bázy vedomostí, poznatkov, kontaktov, výchovy a vzdelávania v oblasti techniky a zariadení pre strojárstvo, lesné hospodárstvo a priemysel spracovania dreva.
Fakulta techniky bola zriadená v súlade so zákonom číslo 172/1990 Zb. o vysokých školách v znení neskorších predpisov, Akademickým senátom Technickej univerzity vo Zvolene rozhodnutím 27. marca 1996, s účinnosťou od 1. septembra 1996, kedy oficiálne začala svoju činnosť v samostatných priestoroch na Študent¬skej ulici č. 26. Fakulta sa personálne formovala z pedagógov a vedeckovýskumných pracovníkov DF a LF TU vo Zvolene, ktorí boli doplnení odborníkmi z praxe. Pri vzniku fakulty bola jej organizačná štruktúra rozčlenená do siedmych katedier a pracoviska Dekanátu. Fakulta bola od počiatku strategicky koncipovaná ako špecifická a jedinečná, a to tak svo¬jím vlastným poslaním, ako aj väzbou na štruktúru a profil materskej TU vo Zvolene. Zmyslom jej zriadenia bolo vytvoriť inštitúciu doplňujúcu zameranie ostatných, tradičných fakúlt univerzity a kompletizovať profil TU vo Zvolene v oblasti LES – DREVO – ENVIRONMENT. V októbri 1996 Ministerstvo školstva SR priznalo fakulte právo konať štátne skúšky v študij¬nom odbore „Stavba drevárskych a lesných strojov a zariadení“ a na konci akademického roka 1996/1997 úspešne ukončilo na fakulte štúdium prvých 14 absolventov.
Nasledujúce roky života fakulty sa niesli v znamení úspechov a rozvoja, ale aj turbulencií a redukcií. Výrazným míľnikom bol rok 2014, ktorý sa niesol v znamení komplexnej akreditácie. Vzhľadom na personálne zabezpečenie a úbytok študentov fakulta optimalizovala akreditované študijné programy z pôvodných sedem na päť. Uvedená redukcia počtu študijných programov vyvolala zmenu organizačnej štruktúry fakulty, ktorá pôvodné katedry pretransformovala na štyri pracoviská s optimalizovaným personálnym obsadením. Po malých korektúrach v odborných profiláciách katedier a nasledovných úpravách názvov pretrvala daná organizačná štruktúra do dnešných dní. Fakulta je dnes organizačne rozčlenená do 4 katedier, ktorými sú: Katedra environmentálnej a lesníckej techniky; Katedra mechaniky, strojníctva a dizajnu; Katedra výrobnej a automatizačnej techniky a Katedra výrobných technológií a manažmentu kvality.
Zmena pôvodného názvu fakulty na Fakultu techniky od 1.septembra 2019 je súčasťou inovovanej marketingovej stratégie fakulty, ktorá vychádza zo skutočnosti, že Fakulta techniky je jediná technicky orientovaná fakulta v banskobystrickom regióne. Stratégia fakulty je primárne zameraná na intenzifikáciu aktívnej spolupráce medzi fakultou a jednotlivými externými zainteresovanými stranami, počnúc regionálnym školstvom (základné a stredné školy), verejnými a samosprávnymi inštitúciami a končiac zamestnávateľmi v regióne.
V aktuálnom akademickom roku na Fakulte techniky študuje viac než 150 študentov v 6 študijných programoch. Prioritným benefitom štúdia je vysoká uplatniteľnosť študentov, množstvo odborne zameraných pracovných ponúk a v neposlednom rade enormný spoločenský dopyt po technicky vzdelaných odborníkoch. Fakulta kladie vysoký dôraz na propagáciu technicky zameraného štúdia a v tejto súvislosti každoročne organizuje viacero akcií, napr. Deň otvorených dverí, Robohranie, Týždeň vedy a techniky. V súčasnosti je aktuálnou úlohou najmä zosúlaďovanie poskytovaných študijných programov s novými akreditačnými štandardmi. Cieľom je zabezpečiť rovnomerný rozvoj všetkých akreditovaných študijných programov, ktoré zabezpečujú jednotlivé katedry v kontexte s potrebami praxe a spoločenskej uplatniteľnosti absolventov fakulty.
Poslaním Fakulty techniky je rozvíjať tvorivé vedecké bádanie a na jeho základe poskytovať kvalitné vzdelávanie vo všetkých troch stupňoch vysokoškolského štúdia. Štvrťstoročie existencie Fakulty techniky dokazuje, že fakulta právom patrí medzi základné piliere Tech-nickej univerzity vo Zvolene a má v sebe silný potenciál na ďalší udržateľný rozvoj, ktorý je možné dosiahnuť len systematickou a cieľavedomou prácou všetkých zainteresovaných strán. Jubileum poskytuje inšpiráciu a motiváciu pre zintenzívnenie aktivít fakulty s cieľom napredovať a posilniť si pozíciu kvalitnej vzdelávacej a vedecko-výskumnej inštitúcie v domácom aj európskom priestore.
Autor: doc. Ing. Erika Sujová, PhD., prodekanka FT pre RaVV